14. Vieskamaraton 2018

16.6.2018 Ylivieska

Miehet maraton (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Niilo Vuorma, Jakkukylä, 3.23.39, 2) Tommy Forsman, Hop-jab team, 3.38.22, 3) Timo Konttinen, Hop-Hab Team, 3.59.10, 4) Esko Tolonen, Oulu, 4.06.30, 5) Sami Asuintupa, Häjyt, 4.58.36

Naiset maraton (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Tuyen Ramstedt, Kokkola, 3.54.28, 2) Jaana Lastikka, Kannus, 4.08.28

M40 Maraton (Lähti: 2, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Jarmo Riikola, Raahe, 4.03.17, 2) Antti Väisänen, Sotkamo, 4.29.59

N40 Maraton (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Sanna Henriksson, Kuivasjärven Aura, 3.55.07

M50 Maraton (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Jari Turunen, NunnaUuni Oy, 3.22.26, 2) Jukka Kitinprami, Limingan Niittomiehet, 3.28.05, 3) Pentti Parhiala, FMR, 3.34.54, 4) Risto Vikström, Kokkola, 3.50.18, 5) Antti Ijäs, OYS/Vapari, 4.05.44

M60 Maraton (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Lauri Mikkonen, ONMKY/KKM, 3.47.49, 2) Seppo Komulainen, Sukeva, 3.55.01, 3) Jorma Kinnunen, Suomussalmen Rasti, 3.55.40, 4) Heikki Kivelä, Kälviän Tarmo / 100MC FI, 4.18.10, 5) Tenho Isola, Rauhalahti Road Runners, 4.19.17, 6) Edvin Hepokangas, Oulu, 4.59.24, 7) Väinö Lappalainen, IIsalmen Visa, 5.06.21

Miehet Puolimaraton (Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Ravinder Kohtaniemi, Ykspihlajan Reima, 1.16.22, 2) Naveen Kohtaniemi, Ykspihlajan Reima, 1.23.35, 3) Aapo Ylisassi, Oulu, 1.30.55, 4) Tatu Tikanto, Merikoski SBT, 1.33.40, 5) Simo Kulju, Toholammin Urheiljat, 1.36.33, 6) Veikko Hertteli, Oulainen, 1.37.15, 7) Ismo Juvonen, Keitele, 1.41.21, 8) Rami Määttä, Porin Ässät, 1.45.03, 9) Jarkko Junnila, Kälviä, 1.47.55, 10) Markus Heikkinen, YJK-05, 1.50.28, 11) Patrik Haapakoski, Alavieska, 1.51.03, 12) Mikko Hihnala, Ylivieska, 1.54.50, 13) Jonne Haapala, Oulainen, 1.59.12, 14) Tero Hertteli, Oulu, 2.01.51, 15) Pekka Sillankorva, Oulu, 2.29.30

Naiset Puolimaraton (Lähti: 10, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

1) Mia Tuoriniemi, Mikkeli, 1.40.43, 2) Susa Savukoski, Alavieskan Viri, 1.54.10, 3) Riikka Lindholm, Freeport Cobalt oy, 2.13.14, 4) Sanna Niemi, Team Pseudomonas, 2.15.07, 5) Hanna Pärkkä, Haapavesi, 2.17.23, 6) Hertta Erkkilä, KPK 24/7, 2.21.09, 7) Petra Haapakoski, Kalajoki, 2.21.58, 8) Anna Sillankorva, Oulu, 2.29.30, 9) Jenni Tervamäki, Sievi, 2.33.42

M40 Puolimaraton (Lähti: 9, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

1) Tatu Korhonen, Limingan Niittomiehet, 1.24.12, 2) Teemu Kangasharju, ONMKYU, 1.36.21, 3) Marko Männistö, Raahe, 1.43.12, 4) Stefan Sundkvist, Luoto, 1.49.28, 5) Mika Kiljala, Ylivieska, 1.51.10, 6) Esa Korpela, AY-Jyrä, 1.56.50, 7) Rainer Nygård, *, 1.59.20, 8) Ossi Mattila, Jalasjärven Jalas, 2.10.58

N40 Puolimaraton (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Eva-Lena Wikström, MamIS / IF Drott, 1.36.39, 2) Mirja Laukka, Mieluskylä, 1.48.55, 3) Fia Sandler, MamIS Jakobstad, 1.55.45, 4) Niina Luostarinen, Kuopio, 1.58.21, 5) Susanna Jakobsson, MamIS, 1.59.44, 6) Mira Konola, Siikalatvan Urheiljat, 2.00.05, 7) Tanja Laitala, Haapavesi, 2.06.14, 8) Katariina Lukkarinen, Kajaanin Suunnistajat, 2.09.57, 9) Kirsi Ruotsalainen, Haapavesi, 2.24.54, 10) Jaana Rantanen, Oulu, 2.49.18

M50 Puolimaraton (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Jukka Kohtaniemi, Ykspihlajan Reima, 1.24.50, 2) Kari Pikkarainen, Kuivasjärven Aura, 1.35.29, 3) Pertti Hiltunen, K-Rauta Rautapohja, 1.38.11, 4) Martti Ahistus, Nivalan Urheilijat, 1.38.37, 5) Risto Jääskeläinen, Haapajarvi, 1.46.58, 6) Kari Marjakangas, Ylivieskan Kuula, 2.03.24, 7) Rauno Mattila, Nakertaja, 2.09.32

N50 Puolimaraton (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Elli Översti, Kalajoen junkkarit, 1.44.27, 2) Sirpa Levonperä, Toholampi, 2.03.49, 3) Riitta Lillia, Kokkola, 2.13.13, 4) Maija Marin, Oulu, 2.26.12

M60 Puolimaraton (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Pertti Lapinkangas, ONMKY, 1.31.25, 2) Markku Hiltunen, Terässiilit, 1.42.09, 3) Pertti Sarkkinen, KaJu, 1.48.33, 4) Markku Jylkkä, Ylivieskan Eläkeläiset, 1.50.38, 5) Heikki Korhonen, Ylivieska, 1.58.45, 6) Jan-Erik Sand, Teuva, 1.59.00, 7) Tarmo Möykkymäki, Ylivieska, 2.08.03, 8) Heikki Halko, Ylivieskan Kuula, 2.08.03

N60 Puolimaraton (Lähti: 1, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Marjatta Hildén, Haapajärvi, 2.23.06

Miehet kymppi (Lähti: 20, Keskeytti: 2, Hylätty: 0)

1) Tuomas Ahola, Ullavan Kilpa, 34.56, 2) Antti Nisula, KP-V, 35.26, 3) Teemu Manninen, Ullavan Kilpa, 35.54, 4) Toni Kattilakoski, KP-V, 36.28, 5) Marko Palohuhta, Uk, 38.05, 6) Veli-Pekka Korpela, Kannuksen Ura, 39.04, 7) Ilpo Seppänen, Oulu, 39.11, 8) Heikki Uusivirta, Nivala, 39.36, 9) Jussi Isokoski, Kannuksen Ura, 39.43, 10) Arto Pauna, Oulainen, 40.53, 11) Janne Törmänen, Oulu, 41.08, 12) Simo Vainio, Korpilahti, 41.30, 13) Timo Kääriäinen, LNM, 41.33, 14) Pasi Olli, AY-Jyrä, 42.05, 15) Janne Kippola, Saloisten Salama, 42.55, 16) Juha Kauppinen, Sotkamo, 46.13, 17) Mikko Korkia-aho, Sievin Sisu, 50.27, 18) Jarkko Kivioja, Sievi, 51.42

Naiset kymppi (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Anna-Kaisa Saari, Ylivieskan Kuula, 39.18, 2) Kirsi Kotkamaa, sievin sisu, 46.03, 3) Kirsi Anias, Kokkola, 46.17, 4) Enni-Sofia Saari, Ylivieskan Kuula, 46.19, 5) Outi Sulasalmi, ONMKY/KKM, 48.08, 6) Laura Alatalo, Alavieska, 48.56, 7) Maria Lehto, Korpilahti, 51.40, 8) Päivi Hiltunen, Siilinjärvi, 1.00.05, 9) Pauliina Marjala, Oulu, 1.00.07, 10) Päivi Alatalo, Haapajärvi, 1.03.55, 11) Kirsi Hakasaari, Nivala, 1.14.17, 12) Sonja Viitanen , Kokkola, 1.21.09

Miehet maastokymppi (Lähti: 12, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

1) Matti Myllylahti, EDUX SkiTeam, 38.10, 2) Pasi Ala-Korpi, Ullavan Kilpa, 38.29, 3) Roni Knuutila, Ylivieska, 40.34, 4) Aatu Hakala, Ylivieskan Kuula, 45.32, 5) Eero Saari, Ylivieskan Kuula, 49.08, 6) Seppo Kamsula, LaKi, 49.41, 7) Samuli Niemi, Kaustisen Pohjan-Veikot, 49.57, 8) Kari Latvakoski, Ylivieska, 50.22, 9) Harri Holmström, Nivala, 50.26, 10) Janne Jämsä, HGB Kokkola, 56.07, 11) Urpo Nykyri, Ronkan Koukistajat, 56.15

Naiset maastokymppi (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Marika Krohns, ONMKY, 41.30, 2) Anne Vuoti, Yppärin urheilijat, 53.04, 3) Aura Hilkamo, Helsinki, 53.35, 4) Emma Heiskanen, Nivala, 56.25, 5) Ulla Luomansuu, KpTri, 56.40, 6) Heli Salo, Kalajoki, 57.19, 7) Leena Savukoski, Ylivieskan Kuula, 57.48, 8) Pinni Sisko Marjaana Heinonen, Pukuompelija, 1.13.59

Joukkuekisa 4x 10,5 km (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1) Markkulan Taisto 3.08.25, 2) Rautakourat 4.28.16

1) Miika Huhtala, Markkulan Taisto, 46.01, 2) Tomi Koskela, Markkulan Taisto, 46.16, 3) Juho Hiltula, Markkulan Taisto, 47.36, 4) Eerik Silver, Markkulan Taisto, 48.31, 5) Markku Turpeenoja, Rautakourat, 57.14, 6) Jarmo Lilja, Rautakourat, 1.03.54, 7) Markku Vetoniemi, Rautakourat, 1.13.21, 8) Tuomas Puru, Rautakourat, 1.13.45

Pin It on Pinterest

Jaa somessa: